Klinika jednodňovej dermatologickej, laserovej a estetickej starostlivosti
042/3 810 044

Aplikácia botulotoxínu

 

Aplikácia Botulotoxínu je metóda, pomocou ktorej je možné spomaliť tvorbu alebo zabrániť prehlbovaniu už prítomných vrások, či vyhladiť jemné vrásky a dosiahnuť mladistvejší vzhľad. Vo všeobecnosti patrí táto metóda medzi jednu z najbezpečnejších a najúčinnejších v oblasti omladzovania bez skalpela.

 

Botulotoxín môžeme využiť aj ako prevenciu pred vznikom vrások a spomaliť starnutie pleti spôsobené používaním mimických svalov. Včasná a pravidelná aplikácia botulotoxínu spôsobí, že prvé jemné vrásky sa nezafixujú a neprehlbujú.

 

Ak sú prítomné aj hlboké vrásky, je vhodná kombinácia botulotoxínu a výplňového materiálu (fillery) alebo laseru (frakčný CO2 laser).

Botulotoxín zabráni ďalšiemu prehlbovaniu hlbokých vrások a obmedzí tvorbu nových.

Výrazné ovplyvnenie stavu prítomných vrások možno dosiahnuť kombináciou týchto omladzovacích postupov, čo vedie k lepším výsledkom a vyššej spokojnosti.

 

 

Čo je Botulotoxín?

Botulotoxín je produkt baktérie Clostridium botulinum, ktorá produkuje jed. Množstvo látky používanej v dermatológii je tisíckrát menšie ako je toxická dávka. Využíva sa Botulotoxín typu A. Látka sa injekčne aplikuje do mimických svalov v príslušnej oblasti. Výsledkom je dočasná paralýza (zablokovanie) mimických svalov, ktoré spôsobujú tvorbu vrások. Efekt je dočasný. Nástup účinku Botulotoxínu sa začne rozvíjať postupne, obvykle 48 – 72 hodín od aplikácie. Dĺžka trvania účinku je individuálna, po prvej aplikácií približne 3 – 4 mesiace, opakovanými aplikáciami sa dĺžka účinku postupne predlžuje. V niektorých prípadoch pri pravidelnej aplikácií môže byť efekt trvalý ( zabudnutie zlozvykovej mimiky).

 

 

 

Najčastejšie zóny aplikácie Botulotoxínu

  • oblasť čela (vodorovné vrásky)
  • glabelárne vrásky (zvislé vrásky medzi obočím)
  • okolie vonkajších očných kútikov


Ide o krátky ambulantný zákrok, trvajúci niekoľko minút. Po dezinfekcií miesta vpichu sa aplikuje Botulotoxín tenkou ihlou pod kožu do svalu. Výkon nie je bolestivý, klient/ka môže pociťovať slabé pocity štipkania alebo pálenia pri aplikácií roztoku so svalu. Ide o bezpečný zákrok s minimálnymi vedľajšími účinkami. Po zákroku môže byť miesto vpichu trochu opuchnuté, začervenané, môže sa vyskytnúť svrbenie, ktoré obvykle pretrváva 3 hodiny po aplikácií Botulotoxínu.

 

 

 

Zriedkavejšie sa môžu vyskytnúť malé modrinky, bolesti hlavy alebo prechodne chrípkové príznaky. Pri zákroku je spodná veková hranica 18 rokov, horná hranica je približne 65 rokov. Zákrok je kontraindikovaný pri alergii na niektorú zložku prípravku, v prípade tehotenstva, kojenia, nervovosvalových ochorení, porúch zrážania krvi, užívaní niektorých liekov a pri zápale v oblasti aplikačnej zóny.  

Zásady po zákroku

  • po aplikácií 4 hodiny vzpriamená poloha (nepredkláňať sa, neľahnúť si, nedotýkať sa ošetrovaných oblastí)
  • precvičovať mimické svaly ošetrovaných oblasti (smiať sa, mračiť sa)
  • počas dvoch dní sa neodporúča nadmerná fyzická záťaž
  • počas 2 týždňov nepodstupovať kozmetickú masáž ani ošetrenie pleti

 

 

Späť na zákroky    Laserová liečba rozšírených cievok

Aké bude u nás počasie?