Klinika jednodňovej dermatologickej, laserovej a estetickej starostlivosti
042/3 810 044

Ošetrenie zarastajúcich nechtov

Zarastanie nechtov na palcoch nôh patrí k častým ťažkostiam pacientov. Vyskytuje sa u ľudí, u ktorých je nevhodne kombinovaný tvar nechta a prsta, nesprávny spôsob strihania nechtov a nevhodná obuv. Na začiatku sa dá problém riešiť vhodným pedikérskym zásahom. Neskôr býva jedinou možnosťou chirurgické ošetrenie.

 

Nesprávne lekárske ošetrenie je bolestivé a jeho výsledkom je často opakovanie sa stavu. Správne realizovaný dermatochirurgický zákrok umožňuje rýchle, bezbolestné a väčšinou definitívne riešenie problému pacienta. Podľa našich skúseností dokážu takýto zákrok bez väčších ťažkostí absolvovať aj 10-ročné deti.

 

Dermatochirurgické ošetrenie pozostáva z čiastočného odstránenia platničky nechta, jej trvalého zúženia a úpravy nepriaznivého tvaru nechtových valov (zákrok sa často označuje ako ich „plastika“). Celý zákrok prebieha v zvodovej anestézii- injekciou sa znecitlivie celý palec na jeho báze,do bolestivej zapálenej časti sa injekcia nepodáva- obavy nie sú potrebné. Zákrok trvá niekoľko desiatok minút (nejedná sa o jednoduché „strhnutie nechtu“ , ktoré v tomto prípade ani nemožno považovať za riešenie problému). Nakoniec sa rana zašije. O 14 dní sa odstránia stehy. 

 

 

Po zákroku sa treba správať opatrne, prípadný úraz palca môže viezť k roztrhnutiu stehov. Bolesti mávajú pacienti väčšinou len počas prvej noci po zákroku –niekedy je potrebné podať analgetikum. Na druhý deň sa majú obyčajne lepšie ako pred zákrokom. Bežná hygiena je možná, denne možno absolvovať krátku sprchu rany a umytie čistou vodou.

 

PN nie je obyčajne potrebná. Recidívy sú zriedkavé, u menej ako 10% pacientov je niekedy potrebné dodatočne ešte viac  zúžiť nechtovú platničku. Ide o krátke a nebolestivé ošetrenie.

Aké bude u nás počasie?