Klinika jednodňovej dermatologickej, laserovej a estetickej starostlivosti
042/3 810 044

Skleroterapia kŕčových žíl

Skleroterapia je tradičná, spoľahlivá a rozšírená metóda liečby kŕčových žíl a teleangiektázií/ „metličiek“/, pri ktorej sa do ciev aplikuje látka nazývaná sklerotizačný roztok alebo sklerotizačná pena. Skúsenosti s touto  metódou sú dlhodobé a v priebehu rokov došlo k vícerým vylepšeniam jej techniky, vďaka čomu sa zlepšila jej účinnosť a bezpečnosť. 

 

Väčšina pacientov po správne realizovanej skleroterapii je vyliečená, alebo je ich stav výrazne zlepšený. Nie je však zaručené, že skleroterapia bude účinná u každého. Asi u jedného z desiatich pacientov sú výsledky liečby horšie / “horšie“ znamená, že po šiestich sedeniach nezmizli úplne všetky cievky/. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa po skleroterapii môže pacientov nález zhoršiť.

 

Správny výber pacienta je preto veľmi dôležitý. Pri rozhodovaní, či je pacient na skleroterapiu vhodný, môže výrazne pomôcť ultrasonografické vyšetrenie žilového systému dolných končatín, na ktoré žiadanku vystaví Váš obvodný lekár na požiadanie. 

 

Počet sedení potrebných na  zlepšenie nálezu je individuálny, závisí od rozsahu nálezu u konkrétneho pacienta. Môže byť potrebných jedno až šesť sedení, priemerne sú to tri sedenia. Jednotlivé cievky vyžadujú jeden až tri zákroky.

 

 

 

 

 

Najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú pri skleroterapii sú tieto:

  1. Svrbenie. Je časté a prechodné.
  2. Dočasná hyperpigmentácia /zafarbenie/. Takmer u všetkých pacientov vznikajú po ošetrení modriny, ktoré rýchlo miznú. Následné pigmentácie sú zriedkavejšie, miznú obyčajne do niekoľkých mesiacov. Nie je vhodné ich opaľovať. Malá časť pacientov má pigmentácie na nmieste bývalých ciev, ktoré trvajú roky. 
  3. Bolesť. Niektorí pacienti majú mierne až výrazné Cievy môžu byť citlivé na dotyk a v ich priebehu sa môžu vyskytovať nepríjemné pocity. Bolesť je prechodná, trvá obyčajne 1 až 7 dní.

 

Bezprostredne po ošetrení a aj v priebehu ďalších dní je potrebné dodržiavať správny režim. Je potrebné chodiť ihneď po zákroku, alternatívne je možné sedieť s vyvýšenou ošetrenou končatinou. Nie je vhodné stáť na mieste. Nie je vhodné  ani podávať extrémny fyzický výkon. Končatina bude komprimovaná (obyčajne pančuchou) 48 hodín. Po tomto čase sa kompresia  zloží a aplikuje sa len na deň.  Od dôslednosti nosenia kompresie výrazne závisí efekt liečby. Pančucha sa nosí počas dňa viac týždňov. Športové aktivity sú nielen povolené ale aj vhodné.

Aké bude u nás počasie?